MicroStep vsadil na vlákno

Na tohtoročnom MSV v Nitre vystavuje slovenský výrobca MicroStep stroj s typovým označením MSF na delenie materiálov pevnolátkovým vláknovým (tzv. fiber) laserom.

MicroStep vsadil na vlákno Obr.1 Laserový rezací stroj MSF s pracovnou plochou 12 x 2,5m, zákazník Caccin (Taliansko)

Obr.1 Laserový rezací stroj MSF s pracovnou plochou 12 x 2,5m, zákazník Caccin (Taliansko)
Práve tento druh laserov v poslednom období čoraz viac vytláča „konvenčné“ CO2 lasery, keďže v porovnaní s nimi ponúka celý rad výhod – najvýraznejšou je až 50 % úspora nákladov na prevádzku a údržbu rezacieho stroja. Pri malých rezacích strojoch s plochou 3 x 1,5 m sú už dnes ceny oboch technológií porovnateľné a pri väčších plochách sú stroje s fiber laserom cenovo výhodnejšie ako stroje s CO2 laserom. V budúcnosti možno pritom očakávať ďalší pokles cien v prospech fiber laserov. Dnes možno fiber laserom s výkonom 4 kW rezať vo výbornej kvalite konštrukčnú oceľ do hrúbky 20 mm, legovanú oceľ do hrúbky 15 mm, hliník do 10 mm, mosadz do 8 mm a meď do 6 mm. V snahe spomaliť vytláčanie CO2 laserov fiber lasermi sa bohužiaľ aj najvýznamnejší výrobcovia CO2 laserov uchyľujú ku klamlivej reklame, presviedčajúc zákazníkov, že pevnolátkové vláknové lasery sú vhodné iba na rezanie tenkých materiálov do 5 mm.

MicroStep vsadil na vlákno Obr.2 Rezací portál stroja MSF s dvoma rezacími hlavami, zákazník Caccin (Taliansko)

Obr.2 Rezací portál stroja MSF s dvoma rezacími hlavami, zákazník Caccin (Taliansko)
MicroStep predstavil prvú generáciu stroja MSF už na výstave EuroBLECH 2010 v nemeckom Hannoveri a odvtedy kontinuálne zdokonaľuje konštrukciu, zlepšuje technické parametre a rozširuje aplikačné možnosti stroja. V súčasnosti dodáva na trh stroje s pracovnou plochou od 3 x 1,5 m až do 12 x 3 m, pričom všetky sú vybavené automatickým výmenným stolom a dopravníkom na vynášanie odpadu z rezacej zóny stroja. Na rezanie sa používajú vláknové zdroje firmy IPG v rozsahu výkonov 1 až 5 kW – podľa požiadaviek zákazníka. Každý z týchto strojov môže byť rozšírený o možnosť rezania rúr až do priemeru Ø500 mm a štvorhranných profilov.

MicroStep vsadil na vlákno Obr.3 Stroj MSF s pracovnou plochou 6 x 2 m rozšírený o rezanie profilov a rúr do Ø300mm, zákazník Strimona (Bulharsko)

Obr.3 Stroj MSF s pracovnou plochou 6 x 2 m rozšírený o rezanie profilov a rúr do Ø300mm, zákazník Strimona (Bulharsko)
Spoločnosť MicroStep, spol. s r.o. so sídlom v Bratislave sa zaoberá vývojom a výrobou CNC strojov na delenie materiálov plazmou, laserom, kyslík-acetylénom, vodným lúčom a vysokootáčkovými vretenami. Počas svojej 23-ročnej existencie sa firma prepracovala medzi popredných svetových výrobcov s konsolidovanou výrobnou základňou a širokou sieťou obchodných zastúpení. Vďaka nej zrealizovala dodávky už viac ako 1800 strojov do 52 krajín sveta.

Publikované:
VARGA, Alexander - KOVÁČ, Michal. MicroStep vsadil na vlákno. In: Strojár Extra, 2014, vol. 5, p. 5
http://www.gratisextra.sk/strojar.php
Časopis Strojár Extra.

© copyright 1991-2022 MicroStep, spol. s r.o. | developed by EXPLORE STUDIOS

We hereby inform you that the supervision of the processing of personal data in our company is provided by EuroTRADING s.r.o.

and in accordance with Section 44 of Act no. 18/20128 Z.z. and Article 37 of Regulation (EU) 2016/679 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL, t

provides us with a responsible person that you can contact at zo@eurotrading.sk.

You can read more here: www.eurotrading.sk/zo