SLOVAKIA: Boja sa nás aj veľkí nadnárodní hráči (Hospodárske noviny 10/2012)

Source: HNonline.sk

SLOVAKIA: Boja sa nás aj veľkí nadnárodní hráči (Hospodárske noviny 10/2012)"My sme väčšmi výskumníci ako podnikatelia. Čoraz viac sa tešíme z inovácie ako z utŕžených peňazí," hovorí Alexej Makuch, riaditeľ predaja, marketingu a služieb zákazníkom spoločnosti MicroStep. Bratislavská firma sa špecializuje na výrobu zložitých rezacích strojov a žne úspechy. "Aj nadnárodné giganty uznávajú, že sme pre ne jediná relevantná konkurencia," zamýšľa sa Alexej Makuch a ukazuje na mapu. Oblasti, ktoré pokrývajú zastúpenie bratislavskej firmy, sú rozosiate po celom svete. "S výnimkou Antarktídy sme dodávali stroje na každý kontinent," usmieva sa spoluzakladateľ spoločnosti.

Z katedry do biznisu

Príbeh slovenského MicroStepu sa začína písať v roku 1991. Partia desiatich pracovníkov Katedry automatizácie a regulácie z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave sa rozhodla vydať podnikateľskou cestou. "Opustili sme istotu. Časť kolegov mala rozbehnutú slušnú kariéru, no cítili sme príležitosť," vracia sa v spomienkach k začiatkom Alexej Makuch.

Už na katedre mali výskumníci skúsenosti s dodávkami a riešeniami pre priemysel, pozícia v súkromnom sektore však bola úplne odlišná. "Spočiatku sme sa orientovali na vývoj automatizovaných riadiacich systémov pre rôzne druhy priemyslu," hovorí o prvom smerovaní firmy jej spoluzakladateľ. Aj keď sa ako subdodávatelia pre vodné elektrárne objavili aj napríklad v Indii či v Grécku, gro ich práce končilo na Slovensku. "V začiatkoch sme pracovali 12 aj 14 hodín denne, ale verili sme, že nás čas príde," spomína Alexej Makuch.

Zlomový prienik

Už začiatky ukázali, že firma môže byť úspešná. "Boli sme prizvaní k stroju, ktorému nefungovalo riadenie. Pôvodná firma si s tým dlho nevedela dať rady. My sme problém vyriešili do troch týždňov," spomína na zlomovú chvíľu spoluzakladateľ firmy. Práve vtedy sa medzi spoločníkmi zrodila myšlienka vytvárať aj konkrétne produkty.

Rok 1998 je pre MicroStep zlomový. "Výstavy v Nemecku nám ukázali, že v ničom nezaostávame za západnými spoločnosťami," porovnáva Makuch. Aj toto zistenie posmelilo bratislavskú spoločnosť a otvorili sa jej dvere nielen do Európy, ale aj celého sveta.

Ďalšie roky sa tak niesli už v znamení kontinuálneho rastu. Špecializované stroje postupne nachádzali odbytištia po celom svete. "Našou prednosťou bola aj vyštudovaná profesia. Kým naša konkurencia stála na strojárskych základoch, my sme do popredia dávali automatizáciu," hovorí o prednostiach spoluzakladateľ firmy.

Roky 2005 až 2007 by mohli v MircoStepe pokojne nazvať "zlaté". "Objednávky nám z roka na rok rástli priemerne o 30 aj 50 percent. Rozširovali sme výrobu v Partizánskom aj naberali nových ľudí," spomína na dobré časy riaditeľ predaja. Už rok 20098 však priniesol škrt cez rozpočet.

Škrt cez rozpočet

Vypuknutie hospodárskej krízy pocítili aj v Bratislave. "Aj keď zo sveta išli správy o kríze, my sme to necítili, keďže výroba strojov trvá niekoľko týždňov. Po roku 2009 to však naplno prepuklo," spomína Makuch. Podľa jeho slov klesli objednávky, trh však deformovali aj použité stroje, ktoré sa v dôsledku nesplácania predávali pod cenu. "Aj nám samotným stornovali objednávky niekoľkých strojov do Ruska," hovorí o nepríjemnostiach riaditeľ predaja.

Firma musela situáciu riešiť aj prepúšťaním. "Kríza znamenala aj očistný proces, pretože tesne pred krízou sme niekoľko rokov zaznamenávali veľký nárast objednávok, výroby aj nedostatok pracovnej sily, aj preto bola firma nútená prijímať takmer každého, kto bol ochotný nastúpiť do práce," spomína riaditeľ.

Po zmenách stúpla efektivita práce a k slovu sa dostali aj zmeny. "Krízové obdobie dalo firme časový priestor na inováciu aj vytvorenie nových produktov," prezrádza Makuch. Aj v záujme skvalitnenia služieb sa MicroStep v roku 2010 zlúčila so strojárskou firmou IQM, s ktorou dlhodobo spolupracovala. Popri centre v Bratislave a výrobnej prevádzke v Partizánskom tak do koncernu pribudla aj prevádzka v Hriňovej. "Tamojší pracovníci mali skúsenosti s vývojom robotov, čo nám dalo ďalšie skúsenosti," pochvaľuje si riaditeľ.

Prienik do robotiky

Už kríza ukázala, že firma sa mohla spoľahnúť na to, že dodávala pre viacero odvetví. A na nové odvetvie stavili aj v MicroStepe. "V roku 2011 sme začali podnikať v oblasti robotiky," hovorí o novinke riaditeľ predaja. Spolu s ruským partnerom -- firmou Weber -- realizujú hneď niekoľko projektov v tejto oblasti.

Kým pri zrode spoločnosti stálo 10 výskumníkov, teraz má MicroStep už 21 spoločníkov. "Priberali sme ďalších spoločníkov, aby sme posilňovali ich lojalitu," vysvetľuje stratégiu Alexej Makuch. V MicroStepe sledujú jeden cieľ. "Chceme byť lídrom v tom, čo robíme," konštatuje Alexej Makuch. Pomôcť by tomu mal aj vlastný vývoj. Ako jedna z mála našich spoločností zakladá svoj úspech práve na ňom. Veď z takmer 300 zamestnancov na vývoji pracuje 40 inžinierov.


© copyright 1991-2024 MicroStep, spol. s r.o. | developed by EXPLORE STUDIOS

We hereby inform you that the supervision of the processing of personal data in our company is provided by EuroTRADING s.r.o.

and in accordance with Section 44 of Act no. 18/20128 Z.z. and Article 37 of Regulation (EU) 2016/679 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL, t

provides us with a responsible person that you can contact at zo@eurotrading.sk.

You can read more here: www.eurotrading.sk/zo